„Minotaur”, seria „Starożytne Mity” (Ancient Myths), 5 dolarów, 2 oz, średnica 50 mm, wstawka z mosiądzu w kształcie kuli z kolcami, emitent: Niue Island 2017, zamawiający: Magikos-Coins, producent Mennica Polska.

***

„Minotaur” to druga w tej serii moneta po „Koniu Trojańskim”.

Na rewersie niezgrabny, ciężki potwór z głową byka biegnie w kierunku Tezeusza. W jednej ręce trzyma typowy dla kultury minojskiej labrys (topór o podwójnym ostrzu), w drugiej – łańcuch od kiścienia zakończonego najeżoną kolcami kulą.  Pod jego stopami leżą czaszki, szkielety i resztki broni jego ofiar. Tezeusz broni się magicznym mieczem. U jego biodra wisi motek z nicią Ariadny. W tle mury Labiryntu ze śladami stoczonych walk z krwiożerczym potworem. Scenę z tarasów swojego pałacu w Knossos obserwuje Minos, król Krety, który zlecił Dedalowi zbudowanie Labiryntu i uwięził tam Minotaura.

Na awersie uzbrojony strażnik pilnuje wejścia do Labiryntu. Na kolumnie po prawej stronie wiszą dwa skrzyżowane labrysy do obrony przed Minotaurem, które były w posiadaniu króla Minosa. Od słowa „labrys” w języku lidyjskim pochodzi nazwa labyrinthos. Stąd na awersie na nadprożu widnieje grecki napis λαβύρινθος. Wejście do Labiryntu wieńczy słynna rzeźba Antonio Canovy: Tezeusz depczący pokonanego Minotaura. To swego rodzaju graficzny kontrapunkt, analogicznie do Grupy Laokoona na rewersie „Konia Trojańskiego”. Na wazie, do której wstawiono włócznie, widnieje motyw Tezeusza walczącego z Minotaurem.

O tej monecie:

„It’s always a pleasure to get an exclusive look at a new coin and when it was as outstanding as last years Trojan Horse coin, it’s a real treat.”: AgAuNews

„Love the design”: SilverStackers Forum

Minotaur - perspective lines
Linie perspektywy podłogi wyznaczone…
Minotaur reverse design
Gotowy projekt rewersu wraz z przybliżoną wizualizacją trójwymiarowej wstawki.
Rozrys wstawki i umieszczenia na niej kolcy.
Rozrys wstawki i umieszczenia na niej kolcy.
Minotaur reverse
Zdjęcie rewersu „Minotaura” z mosiężną wstawką imitującą kolczasty bijak kiścienia.
Detale rewersu.
Detale rewersu. Fot. pod kątem.
Finalny projekt awersu.
Finalny projekt awersu.
Zdjęcie awersu monety.
Zdjęcie awersu monety.
Detale awersu.
Detale awersu. Po prawej stronie dwa skrzyżowane labrysy.