Kronos”, seria „Tytani” (Titans), 2 dolary, 2 oz, średnica 45 mm, moneta oksydowana, wysoki relief, wstawka druk 3D, emitent: Niue 2018, zamawiający: Numiartis, producent: Mennica Polska.

***

Kronos, niestety czasem mylony z Chronosem (personifikacją czasu), był bogiem rolnictwa i strażnikiem zbiorów. Jego atrybutem był sierp lub kosa. Kronos był synem Gai i Uranosa — personifikacji Ziemi i Nieba. Gaia i Uranos byli rodzicami dwunastu Tytanów, ale również dziwacznych gigantów: Hekatonchejrów (Sturęcznych) i Cyklopów. Ze strachu przed mocą swoich zdeformowanych dzieci, Uranos ukrył je w ciele swojej żony, skazując ją tym samym na wielki ból. W akcie zemsty, żona Uranosa — Gaja, dała najmłodszemu ze swoich synów — Kronosowi — sierp, by ten wykastrował własnego ojca i strącił go z piedestału. Okaleczony i wściekły Uranos przepowiedział własnemu synowi, że jego przeznaczeniem będzie również pokonanie go przez własnego potomka. Od tej pory, bojąc się wyroczni ojca, Kronos połykał wszystkie swoje dzieci, gdy tylko się narodziły. Reja, mądra żona Kronosa, zdołała jednak uratować przed krwiożerczym mężem nowonarodzonego Zeusa. Dała mężowi do połknięcia kamień zawinięty w pieluszkę. Gdy Zeus dorósł, wypuścił swoje rodzeństwo z wnętrzności Kronosa. Wyrocznia się spełniła. A wraz ze swoimi braćmi i siostrami, Zeus wtrącił Kronosa i innych tytanów do Tartaru.
Na monecie: cięcie kiści winogron to nie tylko symbol zbierania plonów, ale również aluzja do kastracji ojca sierpem danym Kronosowi przez matkę.

Odrzucony szkic projektu: Kronos pożerający dzieci.
Zaakceptowany szkic Kronosa.
Zaakceptowany szkic Kronosa.
Skończony projekt rewersu.
Skończony projekt rewersu.
Zdjęcie gotowego rewersu.
Zdjęcie gotowego rewersu.
Kronos pod lupą.
Kronos pod lupą.
Kronos, awers
Awers dla całej serii „Tytanów” przedstawia drzewo genealogiczne Tytanów. Uzupełniając niniejszy post o wizerunek awersu (wcześniej zapomniałam go zamieścić), zauważyłam literówkę w słowie angielskim słowie „Tytani”. Niestety ten błąd został powielony również w drugiej monecie w serii — „Atlasie”.