„Atlas”, seria „Tytani” (Titans), 2 dolary, 2 oz, średnica 45 mm, moneta oksydowana, wysoki relief, wstawka druk 3D fluorescencyjny (świecący w ciemności), emitent: Niue 2020, zamawiający: Numiartis, producent: Mennica Polska.

***

Ot mięśniak… i tyle. Z wręcz przerysowaną anatomią. Zależało mi, by pokazać przeciążenie Atlasa przez niezgrabność sylwetki i chwiejną równowagę. Jakby zaraz miał zwalić sobie cały nieboskłon na głowę. Prawie jak siłacz, który źle uchwycił ciężar i za chwilę ten ciężar go przygniecie.

Atlas miał wiele córek, w tym i Plejady. Siedem sióstr: Alkione, Elektra, Kelajno, Maja, Merope, Sterope, Tajgete (których imiona zapisane po grecku widnieją na monecie) — z rozpaczy, że ich ojciec został skazany przez Zeusa na dźwiganie sklepienia niebieskiego — popełniło samobójstwo. By jakoś im to wynagrodzić, dobroduszny Zeus przemienił je w gwiazdy. Gromada Plejad znajduje się w gwiazdozbiorze Byka. Swoim układem przypomina Wielki Wóz. Gromada Plejad, w sąsiedztwie wyraźnie zaznaczonych gwiazdozbiorów Byka, Woźnicy oraz Perseusza widnieje nad prawym ramieniem Atlasa.

Plejady bawią się gwiazdami, jakby grały w piłkę. Nie są ubrane w stroje greckie – przypominają trochę stroje romantyczne, trochę te z lat 20-tych. Ta eklektyczna mieszanka to zabieg celowy, by nie trzymać się drętwo reguł…

Atlas
Projekt rewersu monety.
Atlas, mapa nieba
Uproszczona mapa nieba na rewersie.
Plejady
Plejady — zdjęcie NASA. Źródło: Wikipedia, domena publiczna.
Konstelacja Byka
Konstelacje Byka, Woźnicy i Perseusza oraz Plejady na mapie nieba. Źródło: Wikipedia, autor: IAU and Sky & Telescope magazine (Roger Sinnott & Rick Fienberg), na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported.
Atlas, awers
Awers jest wspólny dla całej serii „Tytanów”. Krótka info o tym awersie jest w poście pt. „Kronos”, tu.