Strzybóg”, seria „Słowiańscy Bogowie” (Slavic Gods), 2 dolary, 2 oz, średnica 50 mm, moneta oksydowana, wysoki relief, dębowa wstawka, emitent: Niue 2020, zamawiający: Mennica Polska, producent: Mennica Polska.

***

To trzecia moneta w serii po Perunie i Świętowicie.

Nie ma właściwie żadnego dawnego pierwowzoru Strzyboga, którym mogłabym się inspirować. To po prostu słowiański bóg wiatru. A zatem kompozycja monety zbudowana została na ruchu powietrza wokół sylwetki boga dmuchającego w róg. Strzybóg miał być również podobno bogiem wody i wojny: na pierwszym planie, wśród wysokich — spowodowanych wiatrem — fal, kołyszą się trzy statki wojów słowiańskich. A na ich żaglach symbole wszystkich trzech bogów przedstawionych w tej serii monet. Od lewej symbole ze wstawek: Peruna, Strzyboga i Świętowita.

Strzybóg, projekt finalny
Projekt finalny rewersu.

Pierwotny szkic zakładał, że Strzybóg będzie dął w nienaturalnie duży róg. Ostatecznie jego wielkość została skorygowana tak (niebieskie linie na środkowym szkicu poniżej), by otworzyć przestrzeń wokół głównej postaci. Na czerwono zaznaczyłam dynamikę linii kompozycyjnych imitujących ruch wiatru. Nawet fałdy koszuli układają się zgodnie z tym ruchem wirowym.

Z czterech żywiołów, trzy z nich (woda, ziemia i powietrze) ukazane zostały na monecie. Każde z nich ulega wiatrowi. Morze jest pełne wzburzonych fal. Wiatr zrywa liście, a drzewa uginają się pod jego podmuchami. Orzeł szybuje zgodnie z ruchami powietrza. Ogień w sumie też rozprzestrzenia się dzięki wiatrom, ale najzwyczajniej w świecie nie zamieściłam go w kompozycji.

Stylistyka koszuli i ornament na rogu nawiązuje do ukraińskiej ornamentyki ludowej.

Awers do tej monety jest taki sam, jak na dwóch poprzednich monetach w tej serii. Więcej o nim tu.

***

Strzybóg — zdjęcie rewersu.
Strzybóg — zdjęcie rewersu.
Zbliżenie. Okręt Peruna.
Zbliżenie. Okręt Peruna.