Seria „Dwanaście prac Herkulesa” (Twelve Labours of Hercules) 5 dolarów, 2 oz, 45 mm, emitent: Niue 2018-2022, srebrne monety oksydowane o ultrawysokim reliefie, selektywne złocenie, zamawiający: Magikos-Coins, producent: Mennica Polska.

***

Półmetek serii

Powstało już sześć z zaplanowanych dwunastu monet. Po Lwie Nemejskim, na rewersie którego dorzucone w ostatniej chwili złocenie zmieniło kompletnie charakter całej serii (pisałam o tym tu), kolejne monety projektowałam już tak, żeby obszar pozłocony był plastycznie i ikonograficznie uzasadniony. Uszlachetnienie monety nie może przytłaczać, ani psuć jej wizerunku. Ma ją… uszlachetniać.

Złocona głowa Lwa Nemejskiego.
Złocona głowa Lwa Nemejskiego.

Największym wyzwaniem projektowym tej pierwszej części serii okazały się Stajnie Augiasza i to nie dlatego, że nie miałam pomysłu na kompozycję. Wręcz odwrotnie. Pomysł na kompozycję miałam. Problem był… w złoceniu.

W Hydrze Lernejskiej, Łani Kerynejskiej, Dziku Erymantejskim i w Ptakach Stymfalijskich wszystko było oczywiste: złocimy trzy (z pierwszego planu) niewielkie głowy hydry, rogi łani (choć łania w sumie nie powinna mieć poroża, bo to samica jelenia lub daniela! ale mit, to mit…), kły (szable i fajki) dzika, a w Ptakach – śmiercionośne pióra. Ale co można pozłocić w scenie ze stajni Augiasza? No przecież nie płynące w wodzie końskie odchody! 😉 Wątpię nawet, by emitent się na to zgodził. Na projekcie są oczywiście, jak to w stajni Augiasza – zarówno byki, jak i koń. Koń nie ma uprzęży, ani uzdy (skoro zwierzęta miały móc uciekać swobodnie, to musiały być niczym nieskrępowane) – niespecjalnie więc co można mu pozłocić. Rogi byka też odpadają, bo siódmą monetą w serii ma być Byk Kreteński i zaplanowałam, że tam właśnie rogi będą złote. Nie ma mowy o powielaniu motywu. Z kolei pozłocona woda wyglądałaby, jak wielka plackowata i bezkształtna masa. No więc co? No chyba tylko jakiś motyw architektoniczny w rękach Herkulesa, który nie przytłaczałby optycznie kompozycji, a jednocześnie miałby odpowiednią dla wysiłku herosa masę. Nie mogło to być żadne lekkie piórko, ani delikatny przedmiot, bo scena musiała oddawać trud „udrażniania” stajni. Padło na kolumnę i to dorycką, choć na początku planowałam zwykły blok marmuru. Kolumna nie wygląda ani na zbyt masywną, ani na zbyt filigranową. Zobaczcie sami poniżej.

Hydra Lernejska

Niue 2019.

Łania Kerynejska — zgrubny szkic.
Hydra Lernejska – zgrubny szkic.
Łania Kerynejska — projekt.
Projekt.
Hydra Lernejska — zdjęcie rewersu.
Zdjęcie gotowej monety.
Hydra - zbliżenie.
Hydra – ujęcie makro.

Łania Kerynejska

Niue 2020.

Łania Kerynejska — szkic.
Łania Kerynejska – szkic.
Łania Kerynejska — gotowy projekt.
Gotowy projekt.
Łania Kerynejska — rewers.
Wybity rewers.

Dzik Erymantejski

Niue 2021.

Dzik Erymantejski — szkic.
Dzik Erymantejski – szkic.
Dzik Erymantejski — projekt.
Projekt.
Dzik Erymantejski — zdjęcie rewersu.
Zdjęcie rewersu.
Dzik Erymantejski — fragment.
Dzik Erymantejski – zbliżenie twarzy Herkulesa.

Stajnie Augiasza

Niue 2021.

Stajnie Augiasza - zgrubny szkic.
Stajnie Augiasza – zgrubny szkic.
Stajnie - rysunek.
Gotowy rysunek.
Stajnie - zdjęcie rewersu.
Stajnie – zdjęcie rewersu.
Stajnie - fragment.
I fragment. Widać pęknięcia kolumny pod złoceniem.

Ptaki Stymfalijskie

Niue 2022.

Ptaki Stymfalijskie - szkic.
Ptaki Stymfalijskie – szkic.
Ptaki - rysunek.
Gotowy projekt.
Ptaki Stymfalijskie - zdjęcie rewersu.
Ptaki Stymfalijskie – zdjęcie rewersu.
Ptaki - zbliżenie.
I zbliżenie skrótu perspektywicznego postaci Herkulesa.

Pierwsze sześć monet serii na awersie ma wizerunek królowej Elżbiety II. Następne sześć, ze względu na śmierć monarchini w 2022 roku, będzie miało zmieniony awers.

Ptaki Stymfalijskie - awers.
Ptaki Stymfalijskie – zdjęcie awersu.