„Minotaur”, seria „Starożytne Mity” (Ancient Myths), 5 dolarów, 2 oz, średnica 50 mm, wstawka z mosiądzu w kształcie kuli z kolcami, emitent: Niue Island 2017, zamawiający: Magikos-Coins, producent Mennica Polska.
***
„Minotaur” to druga w tej serii moneta po „Koniu Trojańskim”.
Na rewersie niezgrabny, ciężki potwór z głową byka biegnie w kierunku Tezeusza. W jednej ręce trzyma typowy dla kultury minojskiej labrys (topór o podwójnym ostrzu), w drugiej – łańcuch od kiścienia zakończonego najeżoną kolcami kulą. Pod jego stopami leżą czaszki, szkielety i resztki broni jego ofiar. Tezeusz broni się magicznym mieczem. U jego biodra wisi motek z nicią Ariadny. W tle mury Labiryntu ze śladami stoczonych walk z krwiożerczym potworem. Scenę z tarasów swojego pałacu w Knossos obserwuje Minos, król Krety, który zlecił Dedalowi zbudowanie Labiryntu i uwięził tam Minotaura.
Na awersie uzbrojony strażnik pilnuje wejścia do Labiryntu. Na kolumnie po prawej stronie wiszą dwa skrzyżowane labrysy do obrony przed Minotaurem, które były w posiadaniu króla Minosa. Od słowa „labrys” w języku lidyjskim pochodzi nazwa labyrinthos. Stąd na awersie na nadprożu widnieje grecki napis λαβύρινθος. Wejście do Labiryntu wieńczy słynna rzeźba Antonio Canovy: Tezeusz depczący pokonanego Minotaura. To swego rodzaju graficzny kontrapunkt, analogicznie do Grupy Laokoona na rewersie „Konia Trojańskiego”. Na wazie, do której wstawiono włócznie, widnieje motyw Tezeusza walczącego z Minotaurem.
O tej monecie:
„It’s always a pleasure to get an exclusive look at a new coin and when it was as outstanding as last years Trojan Horse coin, it’s a real treat.”: AgAuNews
„Love the design”: SilverStackers Forum